Search
Close this search box.

درمان براکی تراپی

انواع سرطان قابل درمان با براکی تراپی

سرطان دهانه رحم

براکی تراپی از نظر بالینی ثابت شده است که در برابر سرطان دهانه رحم با کاهش خطر آسیب غیرضروری به بافت ها و اندام های سالم اطراف بسیار موثر است که احتمال عوارض جانبی را کاهش می دهد.

مزایا :

معایب :

سوالات متداول :

معمولاً براکی تراپی بخشی از پروتکل درمانی است که شامل EBRT و شیمی درمانی می شود. پزشک در مورد درمان شما با شما صحبت خواهد کرد.

براکی تراپی بیش از 100 سال است که برای درمان موثر سرطان استفاده می شود. این بسیار موثر است و در بسیاری از کشورها به عنوان درمان استاندارد در ترکیب با پرتو درمانی خارجی برای سرطان دهانه رحم شناخته شده است.

بله، این امکان پذیر است. در صورت عود سرطان می توان از براکی تراپی استفاده کرد. پزشک مناسب ترین درمان یا ترکیب درمانی را توصیه می کند.

برای شما غیرعادی است که موهای خود را در طول براکی تراپی از دست بدهید. ریزش مو در طول دوره شیمی درمانی بیشتر است.

مدت اقامت شما در بیمارستان واقعاً به مرحله تومور و نوع براکی تراپی – داخل حفره ای یا ترکیبی داخل حفره ای و بینابینی بستگی دارد. شایع ترین وضعیت زمانی است که براکی تراپی پس از یک دوره EBRT استفاده می شود. پروتکل های مختلفی وجود دارد که شامل 3 یا 4 جلسه درمان براکی تراپی است.

خیر براکی تراپی معمولاً تحت بیهوشی انجام می شود.

پزشک شما معمولاً در 6، 9، 12، 18، 24، 30، 36، 48 و 60 ماه پس از درمان، پیگیری انجام می دهد. پیگیری می تواند شامل معاینه زنان، آزمایش خون، معاینه MRI و CT، سوالاتی در مورد عوارض جانبی و کیفیت زندگی باشد. نتایج پیگیری نشان می دهد که آیا درمان موثر بوده است یا خیر.

سرطان پروستات

براکی تراپی برای چندین دهه توسط پزشکان برای درمان موفقیت آمیز سرطان پروستات استفاده شده است. براکی تراپی به عنوان یک درمان استاندارد در کنار جراحی و پرتودرمانی خارجی (EBRT) شناخته شده است.

مزایا :

معایب :

سوالات متداول :

براکی تراپی یک گزینه درمانی بسیار موثر برای درمان سرطان پروستات است. چندین مطالعه نشان داده است که بیمارانی که براکی‌تراپی با دوز پایین و سرعت دوز بالا انجام داده‌اند، سال‌ها پس از انجام این روش همچنان از سرطان پروستات عاری می‌مانند.

این به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله اینکه تومور چقدر پیشرفته است و چه درمان هایی در بیمارستان شما در دسترس است. با پزشک یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی صحبت کنید که کدام گزینه ممکن است برای شما بهترین باشد.

برای هر دو روش براکی‌تراپی با نرخ دوز پایین و سرعت دوز بالا، درمان شما تحت بیهوشی انجام می‌شود، بنابراین نباید به شما آسیب برساند. ممکن است بعد از آن کمی احساس ناراحتی کنید اما معمولاً به زودی از بین می رود.

براکی‌تراپی با نرخ دوز پایین و براکی‌تراپی با دوز بالا معمولاً به عنوان روش‌های سرپایی ارائه می‌شوند، به این معنی که می‌توانید همان روز به خانه بروید. با این حال، ممکن است لازم باشد بیش از یک بار به بیمارستان مراجعه کنید.

پس از عمل، قرار ملاقات های منظمی برای بررسی اینکه آیا تومور به درمان پاسخ می دهد، برای شما تعیین می شود.

تمام درمان‌های سرطان پروستات خطر عوارض جانبی دارند. عوارض جانبی براکی تراپی می تواند شامل مشکلات دفع ادرار و مشکلات روده باشد. برخی از مردان ممکن است متوجه شوند که عملکرد جنسی آنها تحت تأثیر قرار گرفته است.

پس از براکی تراپی با دوز پایین، معمولاً قبل از بازگشت به سر کار، چند روز استراحت توصیه می شود. پس از براکی تراپی با دوز بالا، ممکن است بتوانید روز بعد به کار خود بازگردید.

براکی تراپی معمولاً بر سطح باروری مردان تأثیر نمی گذارد و بنابراین لزوماً مانع از بچه دار شدن بعد از عمل نمی شود. اگر قصد دارید بعد از درمان سرطان پروستات بچه دار شوید، این موضوع را با متخصص مراقبت های بهداشتی خود در میان بگذارید.

سرطان پستان

براکی تراپی از نظر بالینی ثابت شده است که در پیشگیری از بازگشت سرطان پستان پس از جراحی بسیار موثر است. در این روش درمانی، شما می توانید به صورت سرپایی درمان شوید.

مزایا :

معایب :

سوالات متداول :

براکی تراپی یک گزینه درمانی بسیار موثر برای سرطان پستان اولیه است. مطالعات طولانی‌مدت به دنبال زنانی که براکی‌تراپی دریافت کرده‌اند (چه به‌عنوان دوز «تقویت‌کننده» پرتو پس از تابش کامل پستان یا به‌عنوان تابش جزئی بخشی از پستان) نشان می‌دهد که اکثریت قریب به اتفاق زنان سال‌ها پس از درمان همچنان از سرطان پستان عاری هستند.

اگر براکی تراپی شما شامل قرار دادن سوزن یا بالون در پستان باشد، درمان شما تحت بیهوشی عمومی یا در برخی موارد بی حسی موضعی +/- آرامبخش انجام می شود و بنابراین نباید به شما آسیب برساند. ممکن است بعد از آن کمی احساس ناراحتی کنید اما معمولاً به زودی از بین می رود.

این بستگی به تعداد دوزهای براکی تراپی، وضعیت فیزیکی شما و نزدیکی به بیمارستان دارد. ممکن است لازم باشد چند روز در بیمارستان بمانید.

پس از عمل، قرار ملاقات های منظمی برای بررسی اینکه آیا تومور به درمان پاسخ می دهد، برنامه ریزی می شود.

تمام درمان‌های سرطان پستان خطر عوارض جانبی دارند. عوارض جانبی کوتاه مدت براکی تراپی می تواند شامل واکنش پوستی، هماتوم، درد پستان باشد. همچنین پس از قرار دادن کاتترها، خطر عفونت کمی وجود دارد. عوارض جانبی دیررس نادر است و می تواند شامل هیپرپیگمانتاسیون پوست، تلانژکتازی، فیبروز و نکروز چربی باشد.

زمان بهبودی پس از براکی تراپی معمولا کوتاه است. پس از 2 تا 5 روز اکثر بیماران می توانند به فعالیت های روزمره خود بازگردند.

سرطان پوست

چندین گزینه برای درمان سرطان پوست غیر ملانوما (کارسینوم سلول پایه، کارسینوم سلول سنگفرشی) در دسترس است.

مزایا :

معایب :

سوالات متداول :

براکی تراپی یک گزینه درمانی بسیار موثر برای سرطان پوست است. پاسخ کامل در بیش از 95 درصد بیماران دیده می شود که باعث می شود نتایج این روش درمانی با جراحی قابل مقایسه باشد.

براکی تراپی سطحی خود بدون درد است. فقط در مواردی که پزشکان تصمیم بگیرند که برای نتیجه مطلوب به روش های تهاجمی نیاز است، می توان از بیهوشی استفاده کرد.

درمان معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود. روش های استاندارد براکی تراپی برای درمان ضایعات پوستی نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارند.

پس از عمل، قرار ملاقات های منظمی برای بررسی اینکه آیا تومور به درمان پاسخ می دهد، برای شما تعیین می شود. بر اساس تجربه بالینی، در بیش از 95 درصد از بیماران پاسخ کامل انتظار می رود.

تمام درمان‌های سرطان پوست دارای خطر عوارض جانبی هستند. بلافاصله پس از درمان براکی تراپی، ممکن است قرمزی یا بثورات (دانه های قرمز) روی پوست ظاهر شود. این علائم معمولاً ظرف چند هفته پس از نهایی شدن درمان برطرف می شود.

در اکثر موارد، ناحیه ای از پوست که تحت درمان براکی تراپی قرار می گیرد، پس از چند هفته به حالت عادی باز می گردد. در برخی موارد ممکن است یک علامت خفیف یا تغییر رنگ پوست رخ دهد.

زمان بهبودی پس از براکی تراپی برای سرطان پوست معمولاً بسیار کوتاه است. احتمالاً می توانید بلافاصله پس از درمان به روال عادی روزانه خود بازگردید.