Search
Close this search box.

رادیوسرجری با گامانایف

رادیوسرجری با گاما نایف پزشکان را قادر می سازد تا نواحی کوچکی از مغز را بدون استفاده از جراحی درمان کنند. درمان غیر تهاجمی است، به این معنی که به جای باز کردن جمجمه برای برداشتن ضایعه یا تومور، از پرتوهای دقیق تابش گاما استفاده می شود که می تواند تومور یا ضایعه را از بیرون درمان کند.

جراحی مغز بدون حتی یک برش

به آن چاقوی گاما می‌گویند، با وجود اینکه اصلاً چاقو نیست، زیرا بسیار دقیق است. 192 تابش گاما بر روی ناحیه دقیق تومور یا ضایعه متمرکز شده است. این پرتوها در یک نقطه با دقت کمتر از یک دهم میلی متر (در حدود ضخامت یک ورق کاغذ) به هم می رسند. آنها دوز تابش را تجویز می کنند در حالی که قرار گرفتن در معرض اشعه را در بافت سالم به حداقل می رساند. ماهیت غیر تهاجمی این درمان ممکن است به زمان بهبودی کوتاه‌تری نسبت به جراحی مغز سنتی منجر شود.

این سطح از دقت به این معنی است که می تواند کوچکترین و چالش برانگیزترین تومورها یا ضایعات مغزی را با دقت بسیار بالا هدف قرار دهد و در عین حال از بافت و اندام سالم محافظت کند. رادیوسرجری با گاما نایف به عنوان رادیوسرجری استریوتاکتیک نیز شناخته می شود و می تواند به عنوان جایگزینی برای پرتودرمانی کل مغز برای متاستازهای متعدد مغزی مورد استفاده قرار گیرد.

چه مواردی با گامانایف درمان می شود؟

Leksell Gamma Knife از نظر بالینی ثابت شده است که تومور های مغزی را، از ضایعات بسیار کوچک با اندازه یک میلی متر تا چندین سانتی متر، بدون نیاز به جراحی مغز باز درمان می کند. می توان از آن برای درمان تومورهای سرطانی و غیر سرطانی و مجموعه ای از اختلالات عصبی استفاده کرد.

شرایط زیر می تواند از جراحی گاما نایف به عنوان یک گزینه درمانی استفاده کند:

با پزشک متخصص خود تماس بگیرید تا دریابید که آیا گاما نایف می تواند گزینه درمانی مناسبی برای شما باشد یا خیر.

مراحل درمان گاما نایف چیست؟

بسته به وضعیت بالینی، مراحل این روش درمانی ممکن است متفاوت باشد:

با پزشک متخصص خود تماس بگیرید تا دریابید که آیا گاما نایف می تواند گزینه درمانی مناسبی برای شما باشد یا خیر.

۱. مشاوره

قبل از شروع رادیوسرجری، پزشک گزینه‌های پرتودرمانی را با شما در میان می‌گذارد، عوارض جانبی را که ممکن است تجربه کنید توضیح می‌دهد و به هر سؤالی که ممکن است داشته باشید پاسخ می‌دهد. ایده خوبی است که سوالات خود را قبل از رفتن بنویسید و در طول ویزیت یادداشت برداری کنید.

۲. اطمینان از ثابت نگه داشتن سر

برای کمک به دستیابی به دقت دقیق در ارائه درمان، مهم است که سر شما بسیار ثابت نگه داشته شود. یک ماسک صورت یا یک فریم مخصوص سر به اطمینان از این امر کمک می کند. اگر با استفاده از ماسک درمان می‌شوید، این ماسک به صورت سفارشی برای شما در کلینیک قبل از درمان واقعی شما ساخته می‌شود. ماسک از مواد سبک وزن با سوراخ های کوچک ساخته شده است و با گرم شدن انعطاف پذیر می شود. در حالی که انعطاف پذیر است، روی صورت شما قرار می گیرد و به خطوط صورت شما قالب می گیرد. پس از تنظیم کامل، سر شما را در طول درمان با گامانایف به طور ایمن در موقعیت خود نگه می دارد.

اگر قرار است با استفاده از فریم سر درمان شوید، تیم مراقبت شما قبل از نصب فریم روی سر شما بی حسی موضعی را اعمال می کند. در صورت نیاز، دارو نیز می تواند تجویز شود تا اطمینان حاصل شود که شما احساس آرامش و راحتی می کنید.

۳. تصویربرداری جهت طراحی درمان

شما یک یا چند اسکن خواهید داشت که تصاویر خاصی از داخل مغز شما ایجاد می کند تا به موثرترین برنامه درمانی ممکن کمک کند. این تصاویر ممکن است با استفاده از اسکنر سی تی (توموگرافی کامپیوتری)، اسکنر MRI (تصویربرداری تشدید مغناطیسی) یا تصاویر آنژیوگرافی به دست آید. این تصاویر مکان، اندازه و شکل هدف درمانی را نشان می‌دهند تا تیم درمانی شما بتواند منطقه درمان را تا حد امکان دقیق مورد هدف قرار دهد.

۴. برنامه ریزی درمان

هنگامی که تصاویر شما گرفته می شود، پزشک شما با یک فیزیکدان پزشکی متخصص کار می کند تا دقیقاً نحوه انجام درمان با گاما نایف را محاسبه کند – تعداد پرتوها و جایی که آنها باید برای ارائه موثرترین درمان و در عین حال محافظت از بافت ها و ساختارهای اطراف، انجام شود.

۵. درمان

هنگامی که زمان درمان شما فرا می رسد، تیم مراقبت به شما کمک می کند تا روی تخت درمان قرار بگیرید و آنها ماسک یا فریم سر سفارشی شما را روی تخت ثابت می کنند. ممکن است یک نشانگر روی نوک بینی شما قرار داده شود. یک دوربین از این نشانگر برای نظارت بر هرگونه حرکت در طول درمان استفاده می کند. ممکن است برای بررسی وضعیت شما و در صورت لزوم، یک تصویر گرفته شود.

بسته به اندازه، شکل و پیچیدگی تومورهای مغزی تحت درمان، درمان ممکن است از چند دقیقه تا بیش از یک ساعت طول بکشد. شما چیزی از درمان احساس نخواهید کرد – در واقع، برخی از بیماران حتی به خواب می روند. شما می توانید در هر زمان با تیم درمانی خود از طریق اینترکام یا سیگنال دستی ارتباط برقرار کنید و از سیستم صوتی داخلی برای موسیقی یا پادکست خود استفاده کنید.

۶. پیگیری پس از درمان

معمولاً می توان فعالیت های عادی را در یک روز یا بیشتر از سر گرفت. درمان‌ها برای متوقف کردن رشد تومورها یا بافت‌های ناکارآمد طراحی شده‌اند، به این معنی که اثرات آن در طی چند هفته یا ماه مشاهده می‌شود. پزشک شما برای ارزیابی پیشرفت شما در تماس خواهد بود، که ممکن است شامل بازدیدهای بعدی و تصویربرداری باشد.

سوالات متداول :

درمان با گاما نایف معمولاً در یک روز تکمیل می‌شود و شما می‌توانید بعد از درمان به خانه بازگردید. پزشکان همچنین ممکن است تصمیم بگیرند که درمان را در چند روز انجام دهند.

شما اصلاً از خود درمان چیزی احساس نخواهید کرد اگر درمان شما نیاز به فریم سر دارد، ممکن است درد خفیفی در اثر تجویز هر نوع بی حس کننده موضعی در هنگام قرار دادن فریم سر وجود داشته باشد. بیماران گزارش کرده اند که هنگام نصب فریم، احساس فشار و کمی ناراحتی می کنند.

پس از پایان جلسه درمان، فریم سر یا ماسک صورت برداشته می شود. اگر درمان با فریم انجام شود، گاهی اوقات خونریزی کمی از محل تماس پین ها با سر وجود دارد، می توان آن را با پانسمان کنترل کرد. معمولاً توصیه می شود که بیمار طی 18 تا 24 ساعت آینده از فعالیت بدنی خودداری کند، اما پس از آن می توانید فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرید.

اثرات رادیوسرجری گامانایف در طی یک دوره زمانی رخ می دهد که بسته به شرایط تحت درمان می تواند از چند هفته تا چند سال متغیر باشد.

بله، گاما نایف مخصوصاً برای درمان های تکراری، به دلیل حداقل دوز برای بافت طبیعی، مناسب است.

هم اکنون پزشکان در حال درمان نزدیک به 60 نوع مختلف تومور به کمک گاما نایف هستند که این موارد ممکن است در این صفحه ذکر نشده باشند.